(advertentie)
Ugchelen.eu
Opmerkingen en aanvullingen kunt u per email melden: ugchelen@ugchelen.eu

Jan Onnes was een van de belangrijkste initiatiefnemers voor het instellen van een Dorpsraad. In zijn kantoor herinnert een Aquarel van Lex Quartell van een van de mooiste plekjes in Ugchelen aan de tijd die hij hier doorbracht. Bij zijn vertrek in 1982 publiceerde de Nieuwe Apeldoornse Courant een lovend artikel over hem. © WilMar Press

Huizenhoge meningsverschillen werden overwonnen
50 jaar geleden kreeg Ugchelen na moeizame gesprekken een Dorpsraad

Dit jaar bestaat de Dorpsraad 50 jaar. Op 8 juli 1976 installeerde burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester In de grote zaal van Ugchelens Belang de eerste Dorpsraad Ugchelen. Aan het ontstaan van die Dorpsraad ging een ruim drie jaar lange periode van veel praten vooraf om, volgens de Nieuwe Apeldoornse Courant van 11 maart 1975 “Huizenhoge meningsverschillen”, te overwinnen. Jan Onnes was, met een aantal andere inwoners van Ugchelen, de initiatiefnemer. We doken samen met deze oud-inwoner van Ugchelen in de archieven van die tijd.


Gepubliceerd: 28 April 2026   

Kort na het eerste gesprek laat hij weten dat “onze ontmoeting er een was met een wereld die al héél ver achter me ligt. Als ik de papieren, die ik allemaal op zolder bewaard heb nog eens doorlees, dan zijn wij in die tijd toch wel heel gedreven bezig geweest.”
Die papieren horen bij de jaren dat hij actief was met de Werkgroep Ugchelen. Die Werkgroep heeft, voorafgaand aan de oprichting van de Dorpsraad, een aantal jaren bestaan en was spontaan opgericht. De presentatie van het nieuwe bestemmingsplan voor Ugchelen dat door de Apeldoornse wethouder Hans Porringa werd gepresenteerd, was de aanleiding. Het plan maakte het dorp Ugchelen tot wijk van Apeldoorn. Die planologische wijziging was volgens de gemeente nodig om de bouw van 500 woningen mogelijk te maken.
Volslagen verrast
Ugchelen was volslagen verrast en kwam ertegen in verzet. Jan Onnes bracht Netty van Blommestein, Ab de Vries, Lex Quartel, Mien de Graaf en Uard James bij elkaar en de Werkgroep Ugchelen was geboren. Aanvankelijk opereerde de groep onder de vleugels van Ugchelens Belang, maar dat bleef niet zo. Als eerste gingen de actieve Ugchelenaren met het voorgelegde bestemmingsplan Ugchelen aan de slag. Ze stelden zelfs een alternatief plan voor het dorp Ugchelen op. De Werkgroep vond dat Apeldoorn eerst maar eens de binnenstad moest volbouwen alvorens goedkoop uit te breiden aan de randen. Daar was nog volop ruimte.
Al snel kwamen meer onderwerpen op de agenda en bleek dat in Ugchelen verdeeld reageerde op de plannen van het Apeldoornse gemeentebestuur. De Middenstandsvereniging was groot voorstander van meer huizen in de wijk. Ugchelens Belang vertegenwoordigde sinds 1912 de bevolking van Ugchelen in het overleg met de gemeente. Het bestuur van die vereniging zag dat ze die overlegpositie dreigde kwijt te raken. De Werkgroep stuurde namelijk ook over vele andere kwesties brieven naar instanties en voerde zelf gesprekken met ambtenaren.
Democratische vuist maken
De democraat Jan Onnes, eerder nauw betrokken bij de oprichting van de Apeldoornse afdeling van D66, wilde met de Werkgroep Ugchelen een democratische vuist maken tegen de gemeente. Onder leiding van raadslid Piet van Praag werd de mogelijkheid van een officiële Dorpsraad onderzocht. Ook in Beekbergen werd dat bekeken.
Gelet op de ingrijpende plannen zou een Dorpsraad het dorp Ugchelen in een sterkere positie brengen tegenover de gemeente. Het Apeldoornse gemeentebestuur wilde dat, als experiment, wel aan. Formeel werd de Dorpsraad een bestuurscommissie op grond van Artikel 61 van de toen geldende Gemeentewet. Die formele status verplichtte het gemeentebestuur steeds advies van de Dorpsraad in te winnen over bijvoorbeeld structuur- en bestemmingsplannen, milieuzaken, etc. Zo’n advies was niet vrijblijvend. Ook mocht de Dorpsraad ongevraagd zelf een advies uitbrengen.
Oud en nieuw botsten
Bij zijn vertrek in 1981 uit Ugchelen keek Onnes in een interview terug op de toch wel turbulente periode een kleine tien jaar eerder. “In Ugchelen botsten oud (Ugchelens Belang) en nieuw (Werkgroep Ugchelen) met elkaar. Beide waren overtuigd dat ze het beste met het dorp voor hadden maar de golflengte, waarop de diverse wensen aangepakt zouden moeten worden, verschilde,” vertelde hij tegen verslaggever Jan ter Haar van de Nieuwe Apeldoornse Courant.
Terwijl de Werkgroep de invoering van de Dorpsraad nastreefde, was het bestuur van Ugchelens Belang onder leiding van papierfabrieksdirecteur Jac. Van Houtum, niet overtuigd van nut en noodzaak. Voor de invoering van een Dorpsraad moest eerst een referendum worden gehouden en Van Houtum drong bij het Apeldoornse college om, voordat andere stappen werden gezet, eerst dat referendum te houden. Ook schreef de vereniging een ledenvergadering uit met als onderwerp de oprichting van een Dorpsraad. Met een “Komt allen” onder de uitnodiging werd het grote belang van de bijeenkomst aangegeven. Mocht het UB-bestuur gedacht hebben dat de vergadering het bestuur zou volgen in zijn afwijzende houding tegenover het instellen van een Dorpsraad, bleek de praktijk anders. Er werd massaal voor gestemd.
Uiteindelijk vergaderde een voorbereidingscommissie vele avonden. Om de gesprekken op gang te houden was drs. H.J. Bos, directeur van de Raad van Overleg en Advies, persoonlijk vaak aanwezig, dan wel vaak oproepbaar.
Referendum was een succes
Op 19 november mocht de inwoners van Ugchelen hun “ja”- of “nee”-stem uitbrengen. Het referendum was een succes. Van de 2782 opgeroepen inwoners, gingen er 1625 (58,4 procent) naar de stembus. De Nieuwe Apeldoornse Courant berichtte een dag later “Slechts 68 formulieren vertoonden een ingevuld nee, tegen 1544 ja-stemmers.”
Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester noemde in Ugchelens Belang dit een zeer goede uitslag, “die een gelukwens aan de bevolking waard is. Het is uitermate verheugend dat men elkaar in Ugchelen gevonden heeft.”
Ook ROA-directeur Bos was tevreden. "Er is veel overleg gepleegd. Er zijn scherpe dingen gesteld en wij zijn de moeilijke zaken niet uit de weg gegaan.”
Ook Jac. van Houtum, voorzitter van de al 60 jaar bestaande vereniging Ugchelens Belang, die straks als buurtvereniging haar werk voort zal blijven voortzetten, zei tegen de verslaggever van de Nieuwe Apeldoornse Courant “blij te zijn met deze uitslag, omdat wij nu weten waar wij in Ugchelen aan toe zijn.”
Hoge opkomst bij verkiezing
Op 21 mei 1976 ging Ugchelen voor de tweede keer naar de stembus. Nu om uit een lijst van dertig kandidaten de leden van de Dorpsraad te kiezen. In de vroege ochtend van de 22ste mei maakte ROA-ditrecteur Bos de uitslag bekend. Gekozen waren S. D. Catalani, A. Beekman, M. H. de Graaf-Weekhout, A. Hartgers, C. Kempenaar, W. van Luttikhuizen, J. J. Onnes, G. P. Pieters, Chr. Pluim, A.de Vries en P. v.d. Zouw. De opkomst was met 53,3 procent naar ieders tevredenheid.
Voldoening
Ook nu, vijftig jaar later, kijkt Jan Onnes met voldoening terug op die periode. In een “afscheidsinterview” met de Nieuwe Apeldoornse Courant wordt zijn werk voor Ugchelen geprezen. In de vijftien jaar dat hij in Ugchelen heeft gewoond, was hij voorzitter van de dorpsraad en bestuurslid van de Stichting tot Behoud van de Ugchelse sprengen en beken. Hij steunde het initiatief van Frans Munters voor de Wegwijzer, een dorpsgids met alle voor de inwoners van het dorp relevante informatie. De uitgave is jarenlang door Gerrie de Vries verzorgd. Verder was Jan Onnes vice-voorzitter van de Culturele Raad van Apeldoorn.
De Nieuwe Apeldoornse Courant schreef in 1982: “De dorpsgemeenschap verliest een kaderlid dat met diverse initiatieven vorm heeft proberen te geven aan een leefbaar en weerbaar Ugchelen, dat laatste zeker ten aanzien van het zich uitbreidende Apeldoorn dat allengs het dorp in zich aan het opnemen is. Naar buiten toe was hij één van de mensen die het gezicht van Ugchelen bepaalde.”

Aanvullingen
Nadat de gemeente Apeldoorn voor Ugchelen een nieuw bestemmingsplan had gepresenteerd, kwam de Werkgroep Ugchelen in actie. Ze stelde in november 1973 “Een plan voor Ugchelen” op. In dat stuk waren ook de resultaten van een enquete onder de bevolking van Ugchelen opgenomen. Het stuk is hier te lezen.

Op 11 mei 2026 houdt de huidige Dorpsraad Ugchelen de jaarlijkse Algemene Leden Vergadering. Op die bijeenkomst nader worden toegelicht of en zo ja, hoe wordt stilgestaan bij dit jubileum.

De bestuurlijke vuist die de Dorpsraad in 1976 en de jaren daarna kon maken, is inmiddels verdwenen. Begin jaren tachtig werd de bestuurlijke status die werd ontleend aan artikel 61 van de Gemeentewet, afgeschaft. In 2020 en 2021 voerde wethouder Wim Willems in Apeldoorn vernieuwingen in. Voorzichtig gezegd is hem (en de gemeenteraad) die het goedkeurde, niet in dank afgenomen.

Informatie en tips kunt u mailen naar ugchelen@ugchelen.eu

(advertentie)

Agenda
Alles Uitklappen
22-04-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
25-04-26 Vogeschieten
Op zaterdag 25 april 2026 wordt van 14.00 uur tot 18.00 uur achter het Dorpshuis van Ugchelens Belang, Bogaardslaan 81 in Ugchelen weer geschoten op de vogel.
27-04-26 Koningsdag Ugchelen
Op Koningsdag, 27 april 2026, vinden rond het Dorpshuis van Ugchelens Belang aan de Bogaardslaan 81 van 10.00 tot 18.00 uur festiviteiten plaats.
29-04-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
04-05-26 Dodenherdenking Hoenderloseweg Ugchelen
05-05-26 Wandelen in Ugchelen
De wandeling op 5  mei start om 9:30 bij Tennisclub Ugchelen Ugchelsegrensweg 10. De route gaat richting Beekbergen en via het kerkhof weer terug naar TCU. De route is ruim 12 km. Deelname is gratis.<br>
Er is ook een kortere wandeling. Deze voert naar de Ordermolenweg en daar het Willemsbos in. Achter de camping langs en dan via de van Heeckerensweg, de Mettaweg en de voormalige ijsbaan terug naar TCU. De route is 7 km. Vertrek is gelijk met de grotere wandeling.
06-05-26 ReparatieCafé
Op de 1e en 3e woensdag van de maand kan men in het Dorpshuis aan de Bogaardslaan van 10:00 tot 12:00 uur in het ReparatieCafé.
06-05-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
11-05-26 Vergadering Dorpsraad
Maandagavond 11 mei wordt in het Dorpshuis van Ugchelens
Belang de Algemene Ledenvergadering van de Dorpsraad gehouden.
13-05-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
20-05-26 ReparatieCafé
Op de 1e en 3e woensdag van de maand kan men in het Dorpshuis aan de Bogaardslaan van 10:00 tot 12:00 uur in het ReparatieCafé.
20-05-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
27-05-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
30-05-26 Menwedstrijden
Samengestelde menwedstrijd op 30 en 31 mei 2026 van 09:00 uur tot 18:00 uur nabij Wezenweg 19 te Ugchelen
31-05-26 Menwedstrijden
Samengestelde menwedstrijd op 30 en 31 mei 2026 van 09:00 uur tot 18:00 uur nabij Wezenweg 19 te Ugchelen
03-06-26 ReparatieCafé
Op de 1e en 3e woensdag van de maand kan men in het Dorpshuis aan de Bogaardslaan van 10:00 tot 12:00 uur in het ReparatieCafé.
03-06-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
06-06-26 Waterloopleinmarkt bij Bronkerk
Op 6 juni wordt van 10:00 uur tot 15:00 uur de traditionele Waterloopleinmarkt gehouden bij de Bronkerk, Hoenderloseweg 10
06-06-26 Ronde van Ugchelen
Van 09:00 uur tot 22:00 uur wordt rond het Dorpshuis van Ugchelens Belang de Ronde van Ugchelen georganiseerd.
09-06-26 Avondvierdaagse
Om 17.00 uur wordt bij Albatross, Brouwersmolenweg 440 gestart met de eerste etappe van de Avondvierdaagse.
10-06-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
10-06-26 Avondvierdaagse
Om 17.00 uur wordt bij Albatross, Brouwersmolenweg 440 gestart met de tweede etappe van de Avondvierdaagse.
11-06-26 Avondvierdaagse
Om 17.00 uur wordt bij Albatross, Brouwersmolenweg 440 gestart met de derde etappe van de Avondvierdaagse.
12-06-26 Avondvierdaagse
Om 17.00 uur wordt bij Albatross, Brouwersmolenweg 440 gestart met de laatste etappe van de Avondvierdaagse gevolgd door een feestelijke intocht in Ugchelen.
17-06-26 ReparatieCafé
Op de 1e en 3e woensdag van de maand kan men in het Dorpshuis aan de Bogaardslaan van 10:00 tot 12:00 uur in het ReparatieCafé.
17-06-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
24-06-26 55+-Activiteiten (Soos)
Op woensdagmiddag tussen 13.45 uur en ongeveer 16.15 uur worden in het dorpshuis aan de Bogaardslaan 81 activiteiten voor mensen vanaf 55 jaar georganiseerd. Men kan er bridgen
Opgave voor agenda naar:
agenda@ugchelen.eu
(advertentie)
(advertentie)
Vergunningen
Alles Uitklappen
24 04 27 Veleende evenementenvergunning Korenfestival
De burgemeester heeft een vergunning verleend voor het Korenfestival dat op 4 juli 2026 van 13:00 uur tot 18:00 uur in en om het verenigingsgebouw van Ugchelens Belang, Bogaardslaan 81, wordt gehouden.
23 04 26 Verleende evenementenvergunning Zomerfeest Ugchelen
De burgemeester heeft een evenementenvergunning verleend voor het Zomerfeest Ugchelen dat van 10 t/m 12 juli 2026 wordt gehouden op het terrein van Albatross, Brouwersmolenweg 440 in Ugchelen.<br />
Op 10 juli van 18:00 uur tot 02:30 uur (versterkt geluid tot uiterlijk 01:00), Op 11 juli van 12:00 uur tot 02:30 uur (versterkt geluid tot uiterlijk 01:00) en op 12 juli van 12:00 uur tot 19:00 uur zonder versterkt geluid.<br />
<br />
<br />
22 04 26 Aanvraag omgevingsvergunning Klein Hattem 56
Aanvraag Omgevingsvergunning Klein Hattem 56 voor het kappen van een appelboom
21 04 26 Verleende omgevingsvergunning Hoenderloseweg 113
Verleende omgevingsvergunning Hoenderloseweg 113 voor het veranderen en vergroten van een woning
16 04 26 Aanvraag omgevingsvergunning Hoenderloseweg 143 C
Aanvraag omgevingsvergunning Hoenderloseweg 143 C voor het plaatsen van een mantelzorgwoning
08 04 26 Verleende omgevingsvergunning Bogaardslaan 81
Verleende omgevingsvergunning Bogaardslaan 81 voor het kappen van een boom
07 04 26 Verleende omgevingsvergunning Wyenburg 17
Verleende omgevingsvergunning Wyenburg 17 voor het kappen van een conifeer
01 04 26 Aanvraag verlengen omgevingsvergunning Hoog Buurloseweg nabij nr. 85A
Aanvraag omgevingsvergunning Hoog Buurloseweg nabij nr. 85A voor het verlengen van het tijdelijk plaatsen van een depot (groot onderhoud A1)
26 03 26 Aanvraag omgevingsvergunning Bogaardslaan 81
Aanvraag omgevingsvergunning Bogaardslaan 81 voor het kappen van een boom
26 03 26 Aanvraag evenementenvergunning Korenfestival
Aanvraag evenementenvergunning Korenfestival op 4 juli 2026
Meer vergunningen
(advertentie)
Verenigingen & Bedrijven
't Achterhuus
12MNDN Duurzaam
Ab Mulder Mobilteit
AB Tuinmachines
Albert Heijn van den Heuvel
Always Italy
AMI Kappers
ANWB Rijschool Apeldoorn
Apotheek Ugchelen
Auto Vonk
Autobedrijf Buurman
Bakker Frentz
Banketbakkerij Maassen
Basisonderwijs Eloy
Basisonderwijs Spreng
Begraafplaats Heidehof
Bessels Tweewielers
bmvitaal pilatesessen
Body Stress Release Praktijk
Bospaviljoen 't Leesten
Brandweer Ugchelen
Bronkerk Ugchelen
BSO De Touwladder
Buitenschoolse Opvang (BSO) Eloy
Buurtbusvereniging Ugchelen
Buys Grafische Produkties
Cafetaria Charly
Camperverhuur Het Loo
Conceptstore 56
Crematorium Heidehof
De Bron online
de Style fabriek
Dekamarkt
Dierenartsen Ugchelen
Dierenwinkel Woefeltje
Diëtist Mirjam Achtereekte
Dorcas Kringloopwinkel
Dorpshuis Ugchelen
Dorpshuis Ugchelens Belang
Dorpsraad Ugchelen
Gall & Gall
Haarestijl voor dames
Haarstyliste Sylvia Versloot
Hairextensions Studio Le Départ
Hart for her
Hartveilig Ugchelen 
Herenkapper Bruins
HM Schilderwerken
Hoed Op Maat
Hout Huus
Hubo
Huisartsenpraktijk Ugchelen
Huisje van James
IJskaffee de Kei
Imkersver. A'doorn-Ugchelen
in2feet pedicurepraktijk
Jack Overtrek
Jeugd Ugchelens Belang
Kapsalon de Hoofdzaak
Kapsalon Haar Idee
Kinderdagverblijf De Imme
Kinèsis Fysiotherapie
Koenraads Groenvoorzieningen
Koffiebranderij Blue’s
Kool BV Installatietechniek
Kruidvat
Kunstroute Ugchelen
Leliveld Boom Service
Life's Delicious
MAM's kinderopvang Spreng
Marilene interieur en fleur
Merida
Mondzorg Van As
Monuta
Muziekvereniging Ugchelen
Oefentherapie Cesar Ugchelen
Oprecht financieel advies en hypotheken BV
Pannekoekhuis Ugchelen
Primera Westra
Q1 Sanitair
Reparatie café Ugchelen
Restaurant de Cantharel
Restaurant de Maalderij
Restaurant Huisje James
Rosaly mode
Schoonheidssalon Anje Pelgrim
Scouting Ugchelse Woudlopers
Sepp Uitvaartzorg
Sissi Jeugd en Kindercoaching
Slagerij Spaans
Snackbar ‘t Bikkertje
Sportvereniging DIO
Studio Deko
Taxi Ugchelen
Ten Have Hovenier
Tennisclub Ugcehelen
Theaterstraat Ugchelen
UB Soos'55+
Ugchelen.nu
Ugchelen.org
Ugchelens Belang
Voetbalvereniging Albatross
Voetverzorgingspraktijk de Jasmijn
Vogelvereniging "De Veluwe"
Voscom Automatisering
Vrouwenkoor Knap Eigen Wijs
Willemsen Fysiotherapie
Wishes 4 Women
Woonzorgcentrum Rumah Saya
Woonzorgcentrum Sprengenhof
Yoga on the go
Zaalsport Apeldoorn
(advertentie)
(advertentie)
Terug Naar Boven